Kako prepoznati stvarni kvalitet i domete kamera na smartfonima (3. dio)

Kamere na današnjim pametnim telefonima su po kvalitetu i mogućnostima već nadmašile jeftinije, kompaktne digitalne aparate. Danas čak svjedočimo njihovoj konkurentnosti profesionalnim fotoaparatima.

Zahvaljujući stalnom poboljšanju kamera, smartfoni sve više opravdavaju svoj naziv, postajući pravi multifunkcionalni uređaji. Teško je zamisliti do koje granice se kamere na telefonima još mogu razvijati, ali prostora sigurno i te kako ima.

U prvom i drugom dijelu ove opširne teme govorili smo o razvoju kamera na smartfonima. Vidjeli smo da su poslije faze dostizanja što veće količine piksela na red došle mogućnosti blende i veličina senzora. Danas već imamo telefone s fotoaparatima koji odlično reaguju i pri slabijem osvjetljenju, isporučujući odlične čak i noćne fotografije.

Osvajanje Mjeseca kamerama smartfona

Zumiranje je bilo nešto sa čim su se dugo mučili najveći proizvođači pametnih telefona. Međutim, sada već imamo ogromne pomake i na tom polju. Huawei već drugu godinu zaredom isporučuje na tržište uređaje sa višestrukim zumom. U prodaju upravo stiže i njihov flagship za prvi dio 2019. godine – P30 Pro. Taj telefon je prvi na svijetu sa petostrukim optičkim zumom, ali ni to nije sve.

Zumiranje je bilo nešto sa čim su se dugo mučili najveći proizvođači pametnih telefona

Kombinovanjem optičkog i digitalnog, ostvaren je nevjerovatni desetostruki hibridni zum. Sistem koji obezbjeđuje ovakvo zumiranje postignut je periskopskim redanjem sočiva unutar kućišta. Fotografija Mjeseca uslikana tim telefonom svjedoči koliki je iskorak na polju razvoja kamera na telefonima načinio Huawei.

Na testovima kamera koji su već obavljeni, utvrđeno je da Huawei P30 Pro ima najbolji fotoaparat među smartfona. Do prije neki dan, bio je to Huawei Mate 20 Pro iz druge polovine 2018. Primjera radi, bar kad je u pitanju zum, drugi veliki proizvođači smartfona uspjeli su da ugrade i omoguće tek dvostruko zumiranje.

Ali da se vratimo tako gdje smo stali na kraju drugog dijela. Ukratko, za dobru fotografiju, bilo da je riječ o samostalnom fotoaparatu ili onom na smartfonu, najbitnija su četiri faktora. Manja ili veća količina svjetla se podrazumijeva, jer fotografija i jeste uhvaćena i obrađena svjetlost. Dakle, da bi fotografija uspjela neophodno je imati adekvatnu brzinu okidača, otvor blende, veličinu senzora i njegovu osjetljivost.

Uloga osvijetljenosti i šuma

Srećom, okidači za fotografisanje na smartfonima su elektronski, veoma brzi i na brzinu njihovog okidanja ne možemo uticati mehanički. O značaju širine otvora blende smo već govorili. Najvažnije je zapamtiti da šira blenda obezbjeđuje više svjetlosti, a što je otvor blende širi, njena brojčana oznaka je manja. Recimo, širina otvora blende na pomenutom P30 Pro je f/1.6, što je značajno bolje nego na nekom telefonu čija kamera nosi oznaku f/2.2.

O bitnosti veličine senzora i njegovom odnosu sa blendom smo takođe pisali u prethodnom dijelu. Sada dolazimo do jednog veoma važnog detalja, a to je osjetljivost senzora koja se označava oznakom ISO. International Standards Organization (ISO) je mreža internacionalnih standarda 146 zemalja svijeta, sa sjedištem u Ženevi u Švajcarskoj. Označava osjetljivost filma ili senzora na svjetlost. Što je veća ISO vrijednost, film ili senzor je osjetljiviji na svjetlost, te olakšava fotografisanje u lošim uslovima osvijetljenosti.

Previlika ISO vrijednost u lošim uslovim osvjetljenja će obezbijediti dovoljno svjetlosti, ali i više šuma

Međutim, previlika ISO vrijednost u lošim uslovim osvjetljenja će obezbijediti dovoljno svjetlosti, ali i više šuma. Takva fotografija će imati oštrinu i živost boja, ali će imati i šum, biće zrnasta. S druge strane, manja ISO vrijednost znači i manje šuma, a tek znalačko kombinovanje više parametara dovešće do željenog rezultata. Kod fotoaparata na smartfonima, dosta toga je softverski podešeno, tako da se od korisnika i ne očekuje neko bitnije fotografsko umijeće.

Specifikacije kamera

Na kvalitet fotografija i video snimaka načinjenih kamerama pametnih telefona svakako utiče i stabilizacija slike. Kamere današnjih smartfona srednje i visoke klase uglavnom imaju opciju optičke stabilizacije slike (OIS). OIS zapravo znači da je u objektivu obezbijeđeno mehaničko poravnanje sočiva sa senzorom. Praktično, to znači da će slika imati željenu oštrinu uprkos podrhtavanju ruke u kojoj vam je smartfon kojim fotografišete.

Priča o kamerama na smartfonima i njihovim trenutnim mogućnostima, te dometima koji se od njih očekuju u budućnosti, nema kraja. Ali, da bismo znali prepoznati stvarni kvalitet i domete kamera na smartfonima, biće dovoljan i ovaj mini serijal. Ako su vam prilikom kupovine novog smartfona u vrhu prioriteta kvalitetne kamere, zavirite u specifikacije tog telefona. Tamo ćete vidjeti koliko kamera taj telefon ima, kolika je širina blende, kolika je ISO osjetljivost… S koliko megapiksela raspolaže svaka od ugrađenih kamera takođe mora biti navedeno, kao i niz drugih parametara. Uglavnom, u ovom serijalu navedeno je sve na šta treba da obratite pažnju.

Ipak, prije definitivne odluke o kupovini, nije loše potražiti na internetu i stručne recenzije u kojima se piše o kvalitetu kamera na telefonu koji mjerkate. Najbitnije je da znate šta tražite i šta očekujete od kamera na telefonu, jer samo tako ćete pronaći baš ono što tražite.

(Kraj)

Scroll to Top